NC4EBD-JP-DC48V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NC4EBD-JP-DC48V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Throw Configuration :
4PDT
Must Operate Voltage :
38.4VDC
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Coil Power :
720mW
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
5A
Coil Voltage (DC) :
48V
Coil Voltage :
48VDC
Packaging :
Tube
Power Consumption :
720mW
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Series :
NC
Packing Method :
Box
Release Time :
10ms
Coil/Input Supply Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Coil Current :
15mA
Lead Free :
Lead Free
Weight :
18g
ECCN Code :
EAR99
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Operating Temperature :
-40°C~55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Breadth :
25.4 mm
Reference Standard :
CSA; UL
Body Height :
10.9mm
Published :
Number of Pins :
14
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Coil Resistance :
3.2kOhm
Switching Voltage :
250VAC -Max
Operate Time :
20ms
Termination Style :
PC Pin
Seal Rating :
Sealed - Fully
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Physical Dimension :
38.1mm x 25.4mm x 10.9mm
Termination :
PC Pin
Must Release Voltage :
4.8VDC
Coil Type :
Non Latching
Body Length or Diameter :
38.1mm