NB10A0840000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NB10A0840000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Housing Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Levels :
1
Series :
NB
Voltage - UL :
300V
Wire Strip Length :
8-9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
10
Pitch :
0.295 7.50mm
Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Wire Gauge or Range - AWG :
12-28 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Color :
Gray
Plug Wire Entry :
180°
Contact Material :
Brass
Current - UL :
8A
Contact Mating Finish :
Tin
Datasheets
NB10A0840000G
Bulk 0.295 7.50mm Gray 1 Levels Panel Mount, Snap-In Plug, Male Pins NB Thermoplastic Tin Brass
NB10A0840000G Overview
NB10A0840000G Features
NB series
NB10A0840000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
NB10A0840000G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM