N82C55A2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N82C55A2
Manufacturer
Altera (Intel)
Description
INTERFACE
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
I/O Expanders
Terminal Form :
J BEND
Length :
16.6mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Surface Mount :
yes
Seated Height-Max :
4.57mm
Temperature Grade :
COMMERCIAL
HTS Code :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Width :
16.6mm