N74F786N,602
Mfr.Part #
N74F786N,602
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC ASYNC BUS ARBITER 16-DIP
Product Category :
Specialty Logic
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
4.5V~5.5V
Number of Terminations :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Surface Mount :
No
Packaging :
Tube
Base Part Number :
74F786
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
1.27mm
Series :
74F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDIP-T16
Power Supplies :
5V
Supply Current-Max :
80mA
JESD-609 Code :
e4
Logic Type :
Bus Arbiter
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Bits :
4
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Pin Count :
16
Datasheets
N74F786N,602
Introducing Specialty Logic NXP Semiconductors N74F786N,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Base Part Number:74F786, Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C, N74F786N,602 pinout, N74F786N,602 datasheet PDF, N74F786N,602 amp .Beyond Specialty Logic NXP Semiconductors N74F786N,602 ,we also offer HEF4007UBT,652, MC14007UBDR2G, CD4007UBNSR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.