N74F543DB,112
Mfr.Part #
N74F543DB,112
Package / Case
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SSOP
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Width :
5.3mm
1 (Unlimited)
Pin Count :
24
Max I(ol) :
0.064 A
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e4
Number of Elements :
1
Height Seated (Max) :
2mm
Series :
74F
Logic Type :
Transceiver, Non-Inverting
Base Part Number :
74F543
Supply Voltage :
5V
Reach Compliance Code :
Unknown
Additional Feature :
IOL = 24MA @ VOL = 0.5V FOR PORT A; IOH = 3MA @ VOH = 2.4V FOR PORT A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Output Polarity :
TRUE
Number of Ports :
2
Prop. Delay@Nom-Sup :
9 ns
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G24
Number of Terminations :
24
Control Type :
INDEPENDENT CONTROL
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Power Supplies :
5V
Package / Case :
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Current - Output High, Low :
3mA 24mA; 15mA 64mA
Count Direction :
Bidirectional
30
Translation :
n/a
yes
Output Type :
3-STATE
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Datasheets
N74F543DB,112
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers NXP Semiconductors N74F543DB,112 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74F543, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:24, Package / Case:24-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, N74F543DB,112 pinout, N74F543DB,112 datasheet PDF, N74F543DB,112 amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers NXP Semiconductors N74F543DB,112 ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NXP Semiconductors N74F543DB,112
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers - NXP Semiconductors N74F543DB,112 Overview
N74F543DB,112 Features
  • Non-inverting transmitter and receiver
  • Operates at 5.5V