N74F3038D,512
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N74F3038D,512
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC GATE NAND OP COL 4CH 2IN 16SO
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Gates and Inverters
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Width :
7.5mm
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Logic Level - High :
2V
Number of Terminations :
16
Number of Functions :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supplies :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Family :
F/FAST
Number of Inputs :
2
Terminal Form :
Gull wing
Current - Output High, Low :
- 160mA
Pin Count :
16
Length :
10.3mm
Base Part Number :
74F3038
Packaging :
Tube
Schmitt Trigger :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Logic Type :
NAND Gate
Load Capacitance :
50pF
Logic Level - Low :
0.8V
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
0°C~70°C
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
11.5ns @ 5V, 50pF
Feature :
Open Collector
Series :
74F
Surface Mount :
yes
Number of Circuits :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V