N74F283D,602
Mfr.Part #
N74F283D,602
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC BINARY FULL ADDER 4BIT 16SOIC
Product Category :
Specialty Logic
Pin Count :
16
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
9.9mm
Width :
3.9mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G16
Terminal Pitch :
1.27mm
Operating Temperature :
0°C~70°C
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
4.5V~5.5V
Base Part Number :
74F283
Power Supplies :
5V
Number of Functions :
1
Propagation Delay (tpd) :
10.5 ns
Series :
74F
Additional Feature :
FULL ADDER; WITH INTERNAL CARRY LOOKAHEAD; PERMITS RIPPLE CARRY CASCADING
Load Capacitance :
50pF
Output Polarity :
TRUE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Logic Type :
Binary Full Adder with Fast Carry
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Height Seated (Max) :
1.75mm
Power Supply Current-Max (ICC) :
55mA
Number of Terminations :
16
Published :
Number of Bits :
4
Datasheets
N74F283D,602
Introducing Specialty Logic NXP Semiconductors N74F283D,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C, Base Part Number:74F283, Number of Terminations:16, N74F283D,602 pinout, N74F283D,602 datasheet PDF, N74F283D,602 amp .Beyond Specialty Logic NXP Semiconductors N74F283D,602 ,we also offer HEF4007UBT,652, MC14007UBDR2G, CD4007UBNSR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.