N74F253D,623
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N74F253D,623
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16SO
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit :
2 x 4:1
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Independent Circuits :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
74F
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Type :
Multiplexer
Supplier Device Package :
16-SO
Operating Temperature :
0°C~70°C
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Supply Source :
Single Supply
Datasheets
N74F253D,623
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F253D,623 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Circuit:2 x 4:1, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Type:Multiplexer, Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Surface Mount, N74F253D,623 pinout, N74F253D,623 datasheet PDF, N74F253D,623 amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F253D,623 ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.