N74F193D,602
Mfr.Part #
N74F193D,602
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC BINARY COUNTER UP/DOWN 16SOIC
Product Category :
Counters, Dividers
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Series :
74F
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Supply Voltage :
5V
Length :
9.9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Max I(ol) :
0.02 A
Max Frequency@Nom-Sup :
90000000Hz
Pin Count :
16
Packaging :
Tube
Reset :
ASYNCHRONOUS
Power Supplies :
5V
Load Capacitance :
50pF
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Direction :
Up, Down
Power Supply Current-Max (ICC) :
50mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
fmax-Min :
90 MHz
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
TCO UP AND TCO DOWN OUTPUTS; SEPARATE UP/DOWN CLOCK
e4
Number of Elements :
1
Not Qualified
Number of Bits per Element :
4
Count Rate :
125MHz
Width :
3.9mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
74F193
Operating Temperature :
0°C~70°C
Logic Type :
BINARY COUNTER
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
Datasheets
N74F193D,602
Introducing Counters, Dividers NXP Semiconductors N74F193D,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:74F193, Number of Terminations:16, Operating Temperature:0°C~70°C, N74F193D,602 pinout, N74F193D,602 datasheet PDF, N74F193D,602 amp .Beyond Counters, Dividers NXP Semiconductors N74F193D,602 ,we also offer 74HC393D,653, 74HC393D,652, HEF4060BT,653, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.