N74F153D,602
Mfr.Part #
N74F153D,602
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16SO
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Packaging :
Tube
Voltage Supply Source :
Single Supply
Operating Temperature :
0°C~70°C
Supplier Device Package :
16-SO
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Series :
74F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Independent Circuits :
1
Circuit :
2 x 4:1
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Multiplexer
Datasheets
N74F153D,602
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F153D,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Circuit:2 x 4:1, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Type:Multiplexer, N74F153D,602 pinout, N74F153D,602 datasheet PDF, N74F153D,602 amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F153D,602 ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NXP Semiconductors N74F153D,602
Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F153D,602 Overview
N74F153D,602 Features
The N74F153D,602 multiplexer includes several features that make it an indispensable tool for complex digital systems. This includes dual 4:1 selectivity, which allows for precise control over which signals are channeled through. It operates with a typical voltage supply of 5V, making it compatible with TTL logic levels, and it supports a wide operating temperature range from -40°C to +85°C. Its high-speed performance minimizes propagation delay, enhancing overall system responsiveness.