N74F138D,602
Mfr.Part #
N74F138D,602
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC DECODER/DEMUX 1 X 3:8 16SO
Stock
200
In Stock :
200
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series :
74F
Type :
Decoder/Demultiplexer
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
16-SO
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Independent Circuits :
ROHS3 Compliant
Voltage Supply Source :
Single Supply
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Circuit :
1 x 3:8
Operating Temperature :
0°C~70°C
Datasheets
N74F138D,602
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F138D,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Decoder/Demultiplexer, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Circuit:1 x 3:8, Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Surface Mount, N74F138D,602 pinout, N74F138D,602 datasheet PDF, N74F138D,602 amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders NXP Semiconductors N74F138D,602 ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.