N74F112D,623
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N74F112D,623
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16SO
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Flip Flops
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
16
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
6.5ns @ 5V, 50pF
Current - Quiescent (Iq) :
21mA
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
JESD-609 Code :
e4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Polarity :
Complementary
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Published :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Propagation Delay (tpd) :
7.5 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Trigger Type :
Negative Edge
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Series :
74F
Terminal Position :
Dual
Max Frequency@Nom-Sup :
80000000Hz
Clock Frequency :
100MHz
Number of Elements :
2
Surface Mount :
yes
Type :
JK Type
Power Supplies :
5V
fmax-Min :
80 MHz
Load Capacitance :
50pF
Packing Method :
Tape and Reel
Output Type :
Differential
Base Part Number :
74F112
Function :
Set(Preset) and Reset
Number of Bits per Element :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Family :
F/FAST
Datasheets
N74F112D,623
Introducing Flip Flops NXP Semiconductors N74F112D,623 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Type:JK Type, Base Part Number:74F112, N74F112D,623 pinout, N74F112D,623 datasheet PDF, N74F112D,623 amp .Beyond Flip Flops NXP Semiconductors N74F112D,623 ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.