N74F109N,602
Mfr.Part #
N74F109N,602
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16DIP
Product Category :
Flip Flops
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Power Supplies :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Elements :
2
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
8ns @ 5V, 50pF
fmax-Min :
90 MHz
Mounting Type :
Through Hole
Type :
JK Type
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Series :
74F
Output Polarity :
Complementary
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Number of Bits per Element :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Current - Quiescent (Iq) :
17mA
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Function :
Set(Preset) and Reset
Max Frequency@Nom-Sup :
90000000Hz
Output Type :
Differential
Number of Terminations :
16
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Clock Frequency :
125MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Load Capacitance :
50pF
Base Part Number :
74F109
Supply Voltage :
5V
Datasheets
N74F109N,602
Introducing Flip Flops NXP Semiconductors N74F109N,602 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Through Hole, Type:JK Type, Number of Terminations:16, Base Part Number:74F109, N74F109N,602 pinout, N74F109N,602 datasheet PDF, N74F109N,602 amp .Beyond Flip Flops NXP Semiconductors N74F109N,602 ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.