N74F109D,623
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N74F109D,623
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16SO
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Flip Flops
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
74F109
Type :
JK Type
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.9mm
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Function :
Set(Preset) and Reset
Current - Quiescent (Iq) :
17mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Clock Frequency :
125MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Type :
Differential
fmax-Min :
90 MHz
Number of Bits per Element :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
16
Terminal Form :
Gull wing
Length :
9.9mm
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Polarity :
Complementary
Load Capacitance :
50pF
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
8ns @ 5V, 50pF
Max Frequency@Nom-Sup :
90000000Hz
Terminal Position :
Dual
Family :
F/FAST
Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Series :
74F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Published :
Packing Method :
Tape and Reel
Datasheets
N74F109D,623
Introducing Flip Flops NXP Semiconductors N74F109D,623 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:74F109, Type:JK Type, Number of Terminations:16, Operating Temperature:0°C~70°C TA, N74F109D,623 pinout, N74F109D,623 datasheet PDF, N74F109D,623 amp .Beyond Flip Flops NXP Semiconductors N74F109D,623 ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.