MXT29FC32K768
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXT29FC32K768
Manufacturer
Meritek
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 9PF SMD
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Crystals
Operating Mode :
Fundamental
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90 kOhms
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency Stability :
Series :
MXT2
Ratings :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm)
Load Capacitance :
9pF
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Frequency :
32.768 kHz
Package :
Strip
Type :
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency Tolerance :
±20ppm