MXSMLG10CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXSMLG10CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMLG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels :
1
Pin Count :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Element Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Direction :
Bidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Reverse Standoff Voltage :
10V
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Pins :
2
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Packaging :
Bulk
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Peak Pulse Current :
176.4A
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Clamping Voltage :
17V
Number of Elements :
1
Peak Pulse Power :
3kW