MXP5KE8.5A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXP5KE8.5A
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Configuration :
Single
Additional Feature :
High Reliability
Packaging :
Bulk
Polarity :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Peak Pulse Power :
500W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
34.7A
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Terminal Form :
Wire
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
34.7A
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
TIN LEAD
Unidirectional Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Case Connection :
Isolated
Clamping Voltage :
14.4V