MXP5KE78A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXP5KE78A
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
78V
Additional Feature :
High Reliability
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Unidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Type :
Zener
Terminal Form :
Wire
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4A
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Configuration :
Single
Clamping Voltage :
126V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Published :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Peak Pulse Current :
4A
Peak Pulse Power :
500W