MXP5KE75CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXP5KE75CAE3
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
121V
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
500W
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Packaging :
Bulk
Case Connection :
Isolated
Terminal Form :
Wire
Number of Elements :
1
Mount :
Through Hole
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Mounting Type :
Through Hole
Polarity :
Bidirectional
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
38.8A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER COPPER
Bidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
75V
Additional Feature :
High Reliability
Peak Pulse Current :
4.1A