MXLSMCJLCE60AE3
Mfr.Part #
MXLSMCJLCE60AE3
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
60V
Power Line Protection :
No
Power Dissipation-Max :
5W
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Peak Pulse Current :
15.5A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Position :
Dual
Clamping Voltage :
96.8V
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
High Reliability
Element Configuration :
Single
Capacitance @ Frequency :
90pF @ 1MHz
Breakdown Voltage :
70.2V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Test Current :
1mA
EAR99
Terminal Form :
C BEND
Peak Pulse Power :
1.5kW