MXLSMCJLCE60A
Mfr.Part #
MXLSMCJLCE60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Reverse Standoff Voltage :
60V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Peak Pulse Current :
15.5A
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Element Configuration :
Clamping Voltage :
96.8V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
Bulk
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Breakdown Voltage :
70.2V
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Power :
1.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance @ Frequency :
90pF @ 1MHz
Number of Pins :
2
Terminal Form :
C BEND
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
TIN LEAD
Test Current :
1mA
Type :
Zener
Published :
Power Dissipation-Max :
5W