MXLSMCJLCE6.5A/TR
Mfr.Part #
MXLSMCJLCE6.5A/TR
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
28 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
SMCJ (DO-214AB)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
Type :
Zener
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1MHz
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ