MXLSMCJLCE58AE3
Mfr.Part #
MXLSMCJLCE58AE3
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Pbfree Code :
yes
2
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
1.5kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Reverse Standoff Voltage :
58V
Power Dissipation-Max :
5W
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
High Reliability
Breakdown Voltage :
67.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
DO-214AB, SMC
Terminal Form :
C BEND
Packaging :
Bulk
Terminal Position :
Dual
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1MHz
Peak Pulse Current :
16A
Voltage - Breakdown (Min) :
64.4V
Clamping Voltage :
93.6V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA