MXLSMCJLCE54AE3
Mfr.Part #
MXLSMCJLCE54AE3
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
DO-214AB, SMC
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Pin Count :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Dissipation-Max :
5W
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
63.15V
Clamping Voltage :
87.1V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1MHz
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
17.2A
Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
54V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Peak Pulse Power :
1.5kW