MXLSMCJLCE24AE3
Mfr.Part #
MXLSMCJLCE24AE3
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1MHz
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Unidirectional
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
39A
Reverse Standoff Voltage :
24V
Type :
Zener
Published :
Peak Pulse Current :
39A
Number of Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Test Current :
1mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Element Configuration :
Single
Composition :
Zener
Clamping Voltage :
38.9V