MXLSMCJLCE24A
Mfr.Part #
MXLSMCJLCE24A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
No
Published :
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
Breakdown Voltage :
28.1V
Unidirectional Channels :
Military, MIL-PRF-19500
Power Dissipation-Max :
5W
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1MHz
Terminal Form :
C BEND
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
High Reliability
Number of Elements :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Peak Pulse Current :
39A
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
38.9V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
24V