MXLSMCG60A
Mfr.Part #
MXLSMCG60A
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCG
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Surface Mount :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature :
High Reliability
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.5A
JESD-609 Code :
e0
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Terminal Position :
Dual
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
ECCN Code :
EAR99
Unidirectional Channels :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V