MXLSMCG6.5CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXLSMCG6.5CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Clamping Voltage :
11.2V
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Pin Count :
2
Direction :
Bidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
133.9A
Power Line Protection :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Additional Feature :
High Reliability
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bidirectional Channels :
1
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Pulse Power :
1.5kW
Test Current :
10mA
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
6.5V