MXLSMCG6.5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXLSMCG6.5CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Type :
Zener
Test Current :
10mA
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
133.9A
Direction :
Bidirectional
Clamping Voltage :
11.2V
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
7.6V
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Pin Count :
2
Additional Feature :
High Reliability
Number of Pins :
Packaging :
Bulk
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
1.5kW