MXLSMBJ160AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXLSMBJ160AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
600W
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
2.3A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
J BEND
Unidirectional Channels :
1
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
MATTE TIN
Type :
Zener
Direction :
Unidirectional
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Clamping Voltage :
259V
Pin Count :
2
Reverse Standoff Voltage :
160V
Number of Pins :
Additional Feature :
High Reliability
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Current :
1mA