MXLRT100KP350CA
Mfr.Part #
MXLRT100KP350CA
Description
TVS DIODE 350VWM 690VC CASE 5A
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
350V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pbfree Code :
Peak Pulse Power :
100kW
Configuration :
Single
Series :
Military, MIL-PRF-19500
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Breakdown (Min) :
389V
Clamping Voltage :
690V
Terminal Finish :
TIN LEAD
JESD-609 Code :
e0
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Polarity :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
2
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
7W