MXLRT100KP300CA
Mfr.Part #
MXLRT100KP300CA
Description
TVS DIODE 300VWM 590VC CASE 5A
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
333V
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Peak Pulse Current :
170A
Peak Pulse Power :
100kW
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Terminal Form :
Wire
Number of Pins :
2
Clamping Voltage :
590V
Published :
Reverse Standoff Voltage :
300V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
5mA
Power Dissipation-Max :
7W