MXLRT100KP260AE3
Mfr.Part #
MXLRT100KP260AE3
Description
TVS DIODE 260VWM 512VC CASE 5A
Through Hole
Number of Pins :
Clamping Voltage :
512V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Unidirectional Channels :
1
Published :
Peak Pulse Power :
100kW
Series :
Military, MIL-PRF-19500
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
260V
Direction :
Unidirectional
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Additional Feature :
High Reliability
Pin Count :
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min) :
289V
Peak Pulse Current :
196A
Power Dissipation-Max :
7W
Test Current :
5mA