MXLRT100KP220CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXLRT100KP220CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 220VWM 434VC CASE 5A
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Published :
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
231A
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Case Connection :
Isolated
Additional Feature :
High Reliability
Peak Pulse Power :
100kW
Test Current :
5mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
MATTE TIN
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Direction :
Bidirectional
Power Dissipation-Max :
7W
Clamping Voltage :
434V
Voltage - Breakdown (Min) :
245V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Reverse Standoff Voltage :
220V