MXLPLAD6.5KP58AE3
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP58AE3
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Supplier Device Package :
PLAD
Voltage - Breakdown (Min) :
64.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58V
Clamping Voltage :
93.6V
Reverse Standoff Voltage :
58V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
93.6V
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
69.1A
Package / Case :
Nonstandard SMD
Number of Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
6.5kW
Peak Pulse Current :
69.1A
Unidirectional Channels :
1
Composition :
Zener
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW