MXLPLAD6.5KP40AE3
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP40AE3
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC PLAD
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reverse Standoff Voltage :
40V
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Peak Pulse Current :
101A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
101A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
6.5kW
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Clamping Voltage :
64.5V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
Power Dissipation-Max :
2.5W