MXLPLAD6.5KP36AE3
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP36AE3
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD
Power Dissipation-Max :
2.5W
Peak Pulse Power :
6.5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
111A
Peak Pulse Current :
111A
Reverse Standoff Voltage :
36V
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Clamping Voltage :
58.1V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW