MXLPLAD6.5KP33A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP33A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Power :
6.5kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
33V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
Nonstandard SMD
Type :
Zener
Power Dissipation-Max :
2.5W
Packaging :
Bulk
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
123A
Configuration :
Single
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
Case Connection :
CATHODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
53.3V
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
TIN LEAD
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
123A