MXLPLAD6.5KP22A
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP22A
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
JESD-609 Code :
e0
Reverse Standoff Voltage :
22V
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
183A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Configuration :
Single
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Polarity :
Unidirectional
Power Dissipation-Max :
2.5W
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Terminal Form :
Gull wing
Clamping Voltage :
35.5V
Case Connection :
CATHODE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
Nonstandard SMD
Terminal Position :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Terminations :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
High Reliability
Peak Pulse Current :
183A
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
6.5kW