MXLPLAD6.5KP18CAE3
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP18CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Clamping Voltage :
29.2V
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Peak Pulse Current :
223A
No
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Form :
Gull wing
Polarity :
Bidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
223A
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation-Max :
2.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Case Connection :
CATHODE
Reverse Standoff Voltage :
18V
Package / Case :
Nonstandard SMD
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Peak Pulse Power :
6.5kW