MXLPLAD6.5KP16CAE3
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP16CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Zener
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
6.5kW
Peak Pulse Current :
250A
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
250A
Polarity :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Configuration :
Single
Additional Feature :
High Reliability
Reverse Standoff Voltage :
16V
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Nonstandard SMD
Terminal Position :
Single
Power Dissipation-Max :
2.5W
Case Connection :
CATHODE
Clamping Voltage :
26V