MXLPLAD6.5KP150A
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP150A
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Supplier Device Package :
PLAD
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
26.7A
Clamping Voltage :
243V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Packaging :
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Peak Pulse Power :
6.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Unidirectional Channels :
1
Number of Unidirectional Channels :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
26.7A
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Reverse Standoff Voltage :
150V