MXLPLAD6.5KP13CAE3
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP13CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Case Connection :
CATHODE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Pulse Power :
6.5kW
Terminal Finish :
MATTE TIN
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Packaging :
Bulk
Terminal Position :
Single
Peak Pulse Current :
302A
Nonstandard SMD
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
302A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
21.5V
Power Dissipation-Max :
2.5W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
Polarity :
Bidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
14.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Terminal Form :
Gull wing
Bidirectional Channels :
Power Line Protection :
No
Additional Feature :
High Reliability
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
13V