MXLPLAD6.5KP130A
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP130A
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
31.1A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
Number of Unidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Supplier Device Package :
PLAD
Peak Pulse Power :
6.5kW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V
Reverse Standoff Voltage :
130V
Clamping Voltage :
209V
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
31.1A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
144V