MXLPLAD6.5KP110A
Mfr.Part #
MXLPLAD6.5KP110A
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Min Operating Temperature :
-55°C
Clamping Voltage :
177V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Composition :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Nonstandard SMD
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
PLAD
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
36.7A
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
36.7A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Number of Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
110V
Unidirectional Channels :
Zener
Peak Pulse Power :
6.5kW