MXLPLAD30KP90CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXLPLAD30KP90CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Elements :
1
Test Current :
5mA
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
204A
Mount :
Surface Mount
Case Connection :
CATHODE
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reverse Standoff Voltage :
90V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Bidirectional Channels :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Breakdown Voltage :
105.5V
Additional Feature :
High Reliability
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Clamping Voltage :
146V
Number of Terminations :
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Pin Count :
Mounting Type :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
Number of Pins :
2
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
30kW