MXL1.5KE350A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE350A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 300VWM 482VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Peak Pulse Current :
4A
Reverse Standoff Voltage :
300V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
482V
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
TIN LEAD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e0
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
332V
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
1.5kW