MXL1.5KE12CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE12CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10.22VWM 16.7VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Form :
Wire
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Power Line Protection :
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Direction :
Bidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reverse Standoff Voltage :
10.22V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Test Current :
1mA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
16.7V
Voltage - Breakdown (Min) :
11.4V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
90A
Element Configuration :
Single
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
Type :
Zener
Pin Count :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ