MXL1.5KE12CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE12CAE3
Description
TVS DIODE 10.22VWM 16.7VC CASE-1
Through Hole
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Bidirectional Channels :
Direction :
Bidirectional
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
Reverse Standoff Voltage :
10.22V
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
90A
Clamping Voltage :
16.7V
Voltage - Breakdown (Min) :
11.4V