MXL1.5KE120A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE120A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Form :
Wire
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Direction :
Unidirectional
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Packaging :
Bulk
Test Current :
1mA
Number of Pins :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Peak Pulse Current :
9.1A
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
102V
Voltage - Breakdown (Min) :
114V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Clamping Voltage :
165V
Peak Pulse Power :
1.5kW